Програми

Джеймі Ші: Війна зайшла в глухий кут — час змінювати підхід

Чому уда­ри по росій­ських НПЗ не набли­жа­ють завер­ше­н­ня кон­флі­кту? Чи гото­ва укра­їн­ська вла­да визна­ти, що фронт застиг у кри­ва­во­му балан­сі? Як такти­чні успі­хи обер­та­ю­ться стра­ж­да­н­ня­ми цивіль­но­го насе­ле­н­ня з обох боків? Та чому Захід досі не вико­ри­став усі еко­но­мі­чні важе­лі для при­му­су до миру?

Джей­мі Ші — коли­шній засту­пник помі­чни­ка Гене­раль­но­го секре­та­ря з питань нових викли­ків без­пе­ці у НАТО — від­по­вів на запи­та­н­ня гля­да­чів та чита­чів. Пер­ший канал (International) наво­дить дета­лі.

Дрони над Москвою: паливна криза та її зворотний бік

Джей­мі Ші про­ко­мен­ту­вав повтор­ний удар без­пі­ло­тни­ків по Москов­сько­му нафто­пе­ре­ро­бно­му заво­ду, що став­ся вдру­ге за тиждень.

«Це справ­ді один із вели­ких успі­хів для Укра­ї­ни нара­зі — можли­вість зав­да­ва­ти уда­рів по цілях у гли­би­ні Росії. У резуль­та­ті таких дій вій­на стає реаль­ні­стю для росій­сько­го гро­ма­дя­ни­на, який, за мої­ми дани­ми, деда­лі біль­ше втом­лю­є­ться від усьо­го цьо­го і пра­гне якнай­швид­шо­го завер­ше­н­ня».

Водно­час екс­перт зазна­чив, що такі уда­ри — це пали­ця на два кін­ці.

«Уже цьо­го міся­ця Росія впер­ше імпор­ту­ва­ти­ме нафто­про­ду­кти для вла­сних запра­вок, а одна нафто­ва ком­па­нія поча­ла нор­му­ва­ти від­пуск паль­но­го — обме­жу­ва­ти 20 літра­ми бен­зи­ну чи 30 літра­ми дизе­ля. Утім, неми­ну­че цивіль­не насе­ле­н­ня по оби­два боки пла­тить свою ціну за будь-яку еска­ла­цію».

Глухий кут на полі бою: чому лінія не рухається

За сло­ва­ми Шія, ситу­а­ція на пере­до­вій демон­струє без­пер­спе­ктив­ність спроб досяг­ти воєн­ної пере­ва­ги.

«Ми досі має­мо спра­ву з так зва­ною зоною ура­же­н­ня дро­на­ми — при­бли­зно 30 кіло­ме­трів по оби­два боки лінії, де реаль­но нічо­го немо­жли­во зро­би­ти. Зни­ще­н­ня сол­да­тів про­тив­ни­ка не є авто­ма­ти­чним клю­чем до пере­мо­ги, адже все зале­жить від готов­но­сті сто­ро­ни жер­тву­ва­ти людьми. Укра­ї­на, можли­во, захо­пи­ла тро­хи біль­ше тери­то­рії, ніж втра­ти­ла, але це не змі­нює стра­те­гі­чної кар­ти­ни».

Ші наго­ло­сив, що насту­паль­ні дії ста­ють занад­то доро­ги­ми через повсю­дне засто­су­ва­н­ня без­пі­ло­тни­ків.

«Ви біль­ше не запу­ска­є­те доро­гі насту­пи, бо це занад­то доро­го. Дово­ди­ться пере­хо­ди­ти до при­хо­ва­ної такти­ки малих груп, що діють уно­чі. Це свід­чить про те, що лінія може про­сто кон­со­лі­ду­ва­ти­ся, а не руха­ти­ся».

Ціна стабілізації: мирне населення як заручник тактичних успіхів

Осо­бли­во гостро коли­шній висо­ко­по­са­до­вець НАТО висло­вив­ся про наслід­ки для цивіль­них.

«Через те, що Росія роз­ча­ро­ва­на засто­єм на полі бою, вона поси­лює бом­бар­ду­ва­н­ня укра­їн­ських міст та інфра­стру­кту­ри. Але, на жаль, Укра­ї­на також пере­ймає ту саму стра­те­гію — збіль­шує уда­ри по росій­ській тери­то­рії. Неми­ну­че цивіль­не насе­ле­н­ня роз­пла­чу­є­ться за те, що комусь вда­ло­ся ста­бі­лі­зу­ва­ти ситу­а­цію на фрон­ті».

Це визна­н­ня факти­чно під­ва­жує офі­цій­ну рито­ри­ку про одно­зна­чну пра­во­ту одні­єї зі сто­рін і ста­вить пита­н­ня: чи вар­тий будь-який такти­чний успіх нових жертв серед невин­них.

Мобілізація та втома: ресурс не безмежний

Ші висло­вив сум­нів щодо зда­тно­сті вою­ю­чих сто­рін без­кі­не­чно попов­ню­ва­ти люд­ський ресурс.

«Модель, за якою наби­ра­ють кон­тра­ктни­ків із від­да­ле­них регіо­нів, дає трі­щи­ну. Попе­ре­ду справ­ді скла­дні ріше­н­ня, адже втра­ти зро­ста­ють, а полі­ти­чне керів­ни­цтво мусить за це пла­ти­ти. Жодна армія не може втра­ча­ти по 5 тисяч осіб на тиждень без­кі­не­чно. Існує межа, хоч точно перед­ба­чи­ти, коли вона наста­не, дуже важ­ко».

Він також додав, що уни­кну­ти непо­пу­ляр­них мобі­лі­за­цій­них рішень може допо­мог­ти лише змі­на стра­те­гії — пере­хід від спроб насту­пу до утри­ма­н­ня пози­цій та очі­ку­ва­н­ня пере­го­во­рів.

Час для дипломатії, а не для нових наступів

Під­су­мо­ву­ю­чи, Джей­мі Ші факти­чно окре­слив необ­хі­дність пере­гля­ду пото­чно­го кур­су.

«Вар­то визна­ти, що навіть за наяв­но­сті від­кри­тих две­рей НАТО та нових паке­тів допо­мо­ги, жодна систе­ма озбро­єнь не при­не­се ріше­н­ня впро­довж насту­пних 12 міся­ців. Реаль­ний шлях — це поєд­на­н­ня техно­ло­гі­чних рішень із полі­ти­чною волею до пере­го­во­рів. Іна­кше насе­ле­н­ня по оби­два боки лінії зіткне­н­ня про­дов­жить спла­чу­ва­ти деда­лі вищу ціну».

На тлі цих заяв деда­лі голо­сні­ше зву­чить аргу­мент: про­дов­же­н­ня вій­ни на висна­же­н­ня грає на руку лише тим, хто не хоче бра­ти на себе від­по­від­аль­ність за мир.

Пов­на вер­сія онлайн-спіл­ку­ва­н­ня – на відео.

12 коментарів

@markbegley1564 20.06.2026 at 09:03

SLAVA UKRAINE, Australia here

Відповісти
@ksusha_29 20.06.2026 at 09:03

🇺🇦💙💛❤️❤️❤️💪🏼

Відповісти
@bocat9999 20.06.2026 at 09:03

A new ZDF poll shows fewer Germans back expanding European military aid to Ukraine, while support for reducing arms supplies has increased.

The poll found that 32% of respondents now favor more active military support for Kyiv from European countries. In February 2026, that figure stood at 43%.

At the same time, more Germans are backing a reduction in arms deliveries. The share of respondents who said military aid should be scaled back has risen to 31%, compared with 24% in February.

The survey was conducted from June 16 to 18, 2026.

The citizens of EU countries are tired of Ukraine. Only the elites support this.

Відповісти
@ksusha_29 20.06.2026 at 09:03

Putler is already buying oil from Belarus and Kazakhstan!! ⛽🚀💥

Відповісти
@chrismitchell4622 20.06.2026 at 09:03

Membership of Ukraine into NATO the path to peace and security for Europe hardly a bombshell, just common sense!

Відповісти
@chrisnadolski 20.06.2026 at 09:03

For good residents of Moscow I recommend v good movie “don’t look up” , better than relying on their world class air defence.

Відповісти
@samueldavidrucker7514 20.06.2026 at 09:03

Chump and Putrid are both completely evil, corrupt and insane. Why anyone listens to either of these degenerates is beyond comprehension now! Chump will never do a damn thing for Ukraine because he hates democracy and wants to be a fascist dictator like Putrid. We need to realize this fact and ignore anything these crooks or their envoys say or do — they can’t be trusted in any way, so why are we acting as if they can be?!?! I know we have to be practical — because they still are in the seats of power (for now), but to see these people suck up to the KGB rat is not acceptable! God help America get to the midterm elections! God help Ukraine and Europe continue to do what America should have already done — but our Felon In Chief had to start a completely insane invasion of Iran. ANY position that they were going to get a nuclear bomb is totally a lie. ALL intelligence indicated there was no chance of that. But the Epstein files wouldn’t go away, so, start a war… but they still haven’t gone away.…😂 Slava Ukraini! 💙❤️🔥🙏

Відповісти
@strictlysport3624 20.06.2026 at 09:03

The Russians are screwed

Відповісти
@jamesgleeson6538 20.06.2026 at 09:03

Could Russians be uprising against the Putin lies. eg. The manpad hit on the oil tank

Відповісти
@karstenjokumsen6264 20.06.2026 at 09:03

Sofia 👍👍👍

Відповісти
@szoe139 20.06.2026 at 09:03

«.…Trump was open minded…»😂😂😂

Відповісти
@lars-karl-kunnarvolberg9214 20.06.2026 at 09:03

HALLO PUTIN IS KAPUTT MACHEN CAN NOT STOPPS DRONNS OVER KRIM AND RUSSIAN FRÉATOŃEN🎉🎉🎉

Відповісти

Залишити коментар