Президент Польщі Кароль Навроцький позбавив Володимира Зеленського найвищої державної нагороди — ордена Білого Орла. Причиною стало рішення Києва присвоїти одному з військових підрозділів почесне найменування «Герої УПА».
Про це Навроцький оголосив у відеозверненні, опублікованому в соцмережі X у п’ятницю, 19 червня 2026 року.
«Історична правда не є і ніколи не може бути предметом торгу. Пам’ять про жертви — моральний обов’язок польської держави».
Приводом для різкого кроку став указ Зеленського, підписаний наприкінці травня, яким Центру спеціальних операцій «Північ» надано почесне найменування «Герої УПА». Ідеться про Українську повстанську армію — збройне крило Організації українських націоналістів (ОУН). Офіційний Київ пояснив таке рішення бажанням відродити «історичні традиції національної армії».
Навроцький наголосив, що це перетнуло червону лінію, адже для абсолютної більшості польського суспільства УПА є синонімом звірств, скоєних проти польського населення під час Другої світової війни. Польща офіційно визнає дії ОУН та УПА геноцидом.
Як раніше повідомляв Перший канал (International), напруга між Варшавою та Києвом зростала впродовж кількох тижнів після появи указу.
«Факти не підлягають обговоренню. Вони не змінюються через політичну доцільність. Факти полягають у тому, що щонайменше 100 000 польських громадян було вбито УПА… лише тому, що вони були поляками, євреями або представниками інших меншин», — заявив польський лідер.
Він підкреслив, що присвоєння українському військовому підрозділу імені УПА має значення, яке виходить далеко за межі внутрішніх справ України, і назвав героїзацію цього формування «образливою, незрозумілою та глибоко розчаровуючою».
Рішення президента Польщі дістало потужну підтримку серед провідних польських політиків. Колишній прем’єр-міністр Лешек Міллер назвав указ Зеленського «плювком в обличчя полякам». Експрезидент Лех Валенса заявив, що таким чином ображено «всіх убитих» поляків, оскільки Київ ушанував «бандитів з УПА».
Нагадаємо, орден Білого Орла є найстарішою та найвищою державною нагородою Польщі. Володимир Зеленський отримав її на знак солідарності на початку повномасштабної війни. Тепер Варшава офіційно позбавила його цього статусу.
